STORT BIEDERMEIER PORTALUR, Wien, omkring 1820/30.

353646. STORT BIEDERMEIER PORTALUR, Wien, omkring 1820/30.

Halve og hele søjler af alabast stående på en høj, centralt konveks, fremspringende piedestal med en malet stjerne på gulvet og en spejlvendt bagvæg, som understøtter entablaturen med den urneformede urkasse flankeret af delfiner; Emaljeret talring og ring til datovisning med arabertal, motordrejet plade, blåt stål visere, kvart times slagmekanisme på to gongonger med repeater. Fineret træ og burl træ, delvist malet og forgyldt. 63x38x15 cm.

Evne ikke kontrolleret.

Få foretaget en gratis vurdering!

Evne ikke kontrolleret.

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Adresse

Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland

Placering
Kunstauktionshaus Schlosser
Antal besøg: 6.774