353576. CANDELABRAS, et par, til tre stearinlys, sen empire, første halvdel af det 19. århundrede.
Højde 44 cm parisisk værk i Senimperiet.
Poleret forgyldt og mørk patineret bronze. Osmannisk mands- eller kvindefigur med overflødighedshorn med tre buede lysarme.