353001. BORDLAMPE Glas, midten af det 20. århundrede. Købt hos Firma Svenskt Tenn, model nr. 2583/1.
Fod af uigennemsigtigt glas. Messing detaljer. Stemplet svensk tin type 2583/1. Højde 58 cm.
Overdel til skærmbeslaget mangler. Brugsslitage og foden er let skæv.