TE-SÆT, 30 dele, porcelæn, Satsuma, Japan, første halvdel af det 20. århundrede.
352947. TE-SÆT, 30 dele, porcelæn, Satsuma, Japan, første halvdel af det 20. århundrede.
Dekor i moriage teknik, kopper i cameo porcelæn med geisha i bunden.
12 tekopper, højde 4,5 cm.
12 underkopper, diameter 12,7 cm.
1 tekande, højde ca 14 cm.
1 vandkande, højde 18 cm.
2 flødekander højde 7,5 - 12 cm.
2 sukkerskåle, højde 10 - 13 cm.
Brugsslitage, en kop med Kantstødt på fodringen og en vandkande med Kantstødt på lågknoppen.
12 tekopper, højde 4,5 cm.
1 tekande, højde ca 14 cm.
1 vandkande, højde 18 cm.