TE FLASKE, FREMEKOP med FAD og FIGUR, 4 dele porcelæn, "Chinese Bouquet" grøn, Herend, Ungarn. Midten af det 20. århundrede.

352442. TE FLASKE, FREMEKOP med FAD og FIGUR, 4 dele porcelæn, "Chinese Bouquet" grøn, Herend, Ungarn. Midten af det 20. århundrede.

Porcelænsmasse i relief, dekor med kinesiske motiver i grønt og guld.
Tefkaska, højde 16,7 cm, eksklusiv prop.
Flødekop med låg, højde 8 cm, underkop, diameter 12,5 cm.
Figur, fugl, højde 7,4 cm.

Lidt Brugsslitage, cremekop med Kantstødt på stilken af låget, teflaske med gennemført prop i porcelæn fra Kunglig Dansk.

Få foretaget en gratis vurdering!

Figur, fugl, højde 7,4 cm.

Antal besøg: 599