EIGIL HINRICHSEN (1921-1999). Skål, stentøj, eget værksted, blå glasur, Danmark.
3509901. EIGIL HINRICHSEN (1921-1999). Skål, stentøj, eget værksted, blå glasur, Danmark.
cirkulær skål af Eigil Hinrichsen (1921-1999) for eget værksted, dekoreret med blå glasur.
Sign. monogram samt mærket Denmark i bund.
Højde: 8,2 cm.
Diameter: maks. 17,5 cm.
Fremstår med overfladeridser, ellers intet at bemærke.
Højde: 8,2 cm.
Diameter: maks. 17,5 cm.