STORT UR, Østrig, slutningen af 1700-tallet.

350670. STORT UR, Østrig, slutningen af 1700-tallet.

En kvindeskikkelse i lang kjole, med en skål i venstre hånd, står på en sokkel ved siden af en søjle med en reliefdekoreret stump og en rund urkasse. Udskåret træ, farvet og delvist forgyldt, emaljesk urskive med romertal, gennembrudte visere, gentagende slagmekanisme på klokke. 60x31x18 cm.

Pendel og nøgle til rådighed, gangevne ikke kontrolleret, bag. Bevægelsesdækning og attribut mistet. Overmalet, alderstegn.

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstauktionshaus Schlosser Forum
Adresse

Karolinenstraße 11
96049 Bamberg
Tyskland

Placering
Kunstauktionshaus Schlosser
Antal besøg: 2.045