JOHAN GYLLENSTING, militær. Manuskript, dateret Bender den 5. december 1709. Personligt skrevet og underskrevet og med beskadiget voksforsegling. Senere håndskrift nederst med teksten „Signeret modtog denne seddel i Häggum den 18. jan. 1869 af murer Dahlberg A. Engquist“.
Folio (300x215). (1) s. Har været foldet og med nogle rifter i folderne samt helt langs en af de vandrette folder. Solrig og med en fugtig plet i teksten.
Brevet oplyser, at Gyllensting har lånt 440 daler sølvmønter af Evert Lund, „de første penge skylder jeg mig selv, med de første til at betale igen, så snart jeg ankommer til stedet, så snart man kan få fri passage og korrespondance til Swerige“.
Johan Gyllensting (leveår ukendt), søn af Per Gyllensting (1643-1709), var kornet og feltdebattant ved Livdragoon Regiment. Han ledsagede Karl XII til Bender, og der blev en kornet ved Benderska dragonregimentet. Adelstabellerne fortæller kortvarigt Gyllensting: „tabt i 1714 og blev da ikke hørt om“.
Se tekst.
Se tekst.