Kommode for agentur, af Johan Neijber (mester i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
3467990. Kommode for agentur, af Johan Neijber (mester i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
Fineret med mahogni, amaranth og jacaranda, dekoreret med rhombusmønstre, blandt andre.
Bemærk: ændring af kontoudtog.
Længde ca. 79 cm, bredde 42,5 cm, højde 77 cm.
Aldersrelateret slid og finerskader, venstre forben med reparation. Nøglen mangler.