JACQUES PENEL L'Aisné FLINTLOCK PISTOLER, et par, St. Etienne 1710—1730.
3458074. JACQUES PENEL L'Aisné FLINTLOCK PISTOLER, et par, St. Etienne 1710—1730.
Pistoler med valnødfond og rigelig indretning af blandt andet mascaroner. Familien Penel var våbensmede i flere generationer i det 16. og 18. århundrede og blev kaldt „La Dynastie des Armuriers Arquebusiers Penel à St Etienne“.
Længde ca. 43 cm.
Aldersrelateret slid, træstammer med skader. Der mangler en retningslinje. Fungerer i både halv og fuld spænd.
Længde ca. 43 cm.