4 skuffer i kanten, to skabslåger med hylder indeni. Gennembrudt dekoration omkring toppladen og udskåret dekoration i form af båndfletning under pladen. Let riflede spejle. Længde 169 cm, dybde 49 cm, højde 125 cm.
Brugs- og aldersrelateret slitage, revner, mærker, senere malet med blå maling. Én skabslåge med brud og løst bagpanel. Kræver reparation, renoveringsobjekt.