SKAB, malet pels, gustaviansk, almue, 1700-tallet.

344504. SKAB, malet pels, gustaviansk, almue, 1700-tallet.

4 skuffer i kanten, to skabslåger med hylder indeni. Gennembrudt dekoration omkring toppladen og udskåret dekoration i form af båndfletning under pladen. Let riflede spejle. Længde 169 cm, dybde 49 cm, højde 125 cm.

Brugs- og aldersrelateret slitage, revner, mærker, senere malet med blå maling. Én skabslåge med brud og løst bagpanel. Kræver reparation, renoveringsobjekt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.473