NILS HENRIK SJÖBORGS SAMLINGER FOR NORDISKE ELSKERE 1824-1830 MED 166 INDGRAVEREDE PLADER MED DE TO SJÆLDNE EKSTRA LANCETTER. FØRSTE DELPLANER I SMUK HÅNDFARVNING + ET HÅNDSKREVET BREV FRA FORFATTEREN.

3430534. NILS HENRIK SJÖBORGS SAMLINGER FOR NORDISKE ELSKERE 1824-1830 MED 166 INDGRAVEREDE PLADER MED DE TO SJÆLDNE EKSTRA LANCETTER. FØRSTE DELPLANER I SMUK HÅNDFARVNING + ET HÅNDSKREVET BREV FRA FORFATTEREN.

Sjöborg, Nils Henrik, professor m. m., (1767 -1838). Samlinger for nordiske antikvariske elskere (I-III), indeholdende inskriptioner, figurer, ruiner, redskaber, pæle og stenaflejringer i Sverige og Norrige, med planer. Den første del blev trykt hos Fr. B. Nestius, Stockholm, 1822, anden og tredje del trykt i henholdsvis J. Hörberg, Stockholm 1824 og 1830. Tre 4:o bind i nutidige brune, marmorerede læderbånd med forgyldt bagtekst, rigt forgyldt bagdekoration, gule snit og marmorerede omslagsblade. Dette eksemplar indeholder det sjældne frontstykke af Elias Martin i første del farvet og den ekstra lancet Salebysten på Dagsnäs på side 28-29 i første del. De fleste af plankerne i første del er smukt håndfarvede. Farvet Frontespis, Vol. I. (XII), 140 sider + 43 planlægger. Bind. II. Litograferet titelside, (X), 204 s. + 60 planer. Bind. III. Frontespis, (VIII), 191 s. +, 60 plader.
Dette ledsages af et 4-siders håndskrevet brev, der, selvom det ikke er underskrevet, blot skal skrives af Nils Sjöborg. Den har titlen „Forslag til udgifter til samlinger for nordiske antikvitetselskere og er en detaljeret beskrivelse af bogprojektet.

Båndene med nogle små overfladiske ridser. Forsiden af tredje bind let gnidt. Men godt sammenhængende og smukke bånd. De mest friske, men mindre bærende pletter forekommer her og var på plankerne, men aldrig hårde eller direkte forstyrrende.
Det håndskrevne brev om bogprojektet i meget god stand.

Tema

April Book Auction

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

April Book Auction

Antal besøg: 555