342590. ALVAR AALTO. VASER, glas, 4 stk., "Savoy", Alvar Aalto, Iittala, Finland.
Klart glas, hvidt udhæng og rødt. Gummistemplet Alvar Aalto, Højde mellem 9,5 - 16 cm.
mindre ridser på undersiden. Den lille vase/skål i original æske.
Alvar Aalto (1898–1976)