broche, lavasten, 585 roséguld, Italien, slutningen af det 19. århundrede.
3420624. broche, lavasten, 585 roséguld, Italien, slutningen af det 19. århundrede.
Oval broche lavet af 585 roséguld, dekoreret med en lava-cameo, der skildrer en putto siddende på en vædder, med en blomsterkrans i hænderne, L.34mm, W.40,5 mm, legeringstestet, vægt: 26,92 g.
Alderstilpassede tegn på slid, lette ridser og tegn på oxidation, nål minimalt deformeret.