SALVADOR DALI. Titel "Ukendt", farveætsning, num. 132/300.

341198. SALVADOR DALI. Titel "Ukendt", farveætsning, num. 132/300.

Dali Salvador, farveradering, titel "Ukendt", nummereret:132/300, signeret: nederst til højre foran.

Dimensioner: 77,5 x 58 cm (højde x bredde) Salvador Dali var en af de mest alsidige grafikere i det 20. århundrede og efterlod eftertiden en række forskellige værker med over 1500 raderinger, litografier, træstik og grafik. Den alsidige uddannede og yderst interesserede kunstner beskæftigede sig intensivt med filosofiens og videnskabens komplekse topoi. Han illustrerede verdenslitteraturens store værker som Goethes "Faust", Shakespeare og "Alice i Eventyrland".

Indrammet bag glas.

Få foretaget en gratis vurdering!

Indrammet bag glas.

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 1.203