34113. IKONER, 2 stk. Rusland 1700-/1800-tallet.
Et ikon med forgyldt sølvris, stemplet Moskva, forestillende klostergrundlæggeren Nil Stalbinki 1300-tallet. 11 x 8,5 cm. Et ikon, der forestiller Saint Sekgius, klostergrundlægger fra det 14. århundrede. 9 x 6,5 cm.