BEN WILLIKENS. "Værelse med håndvask", Signeret og dateret.

338361. BEN WILLIKENS. "Værelse med håndvask", Signeret og dateret.

Ben Willikens,"Værelse med håndvask", serigrafi (efter samme. gouache), 1990, signeret (forrest nederst til højre) og dateret (1990).

Mål: 56,5 x 70 cm (højde x bredde) Ben Willikens (21. juni 1939 i Leipzig) Weißenhofsiedlung bygget på Killesberg i Stuttgart er et af de vigtigste eksempler på "nybyggeri" i Tyskland. Under mesterlig ledelse af Mies van der Rohes og 17 arkitekter fra Tyskland, Østrig, Holland og Schweiz blev der bygget 21 huse med i alt 63 lejligheder.
Ben Willikens beskæftigede sig med arkitektur som ingen anden maler. Han fortolker dog de nuværende bygninger på sin egen strengt sammensatte facon og forvandler dem til en slags "sceneområde i grisaille" eller til en monokrom monumentalitet. Det er kunstneriske dialoger på deres eget niveau, som han reducerer til et lys-mørkt forhold og til deres egen karakter. De er rumlige forhold i en strengt konjugeret form, der fremkalder ambivalens hos beskueren og en velordnet opfattelse. Det er de associative tanker om panelmaleri, der skaber bro fra fortiden til det allestedsnærværende fordybelsesøjeblik.
Andre værker af Ben Willikens såsom lærreder og gouacher blev erhvervet af »Daimler Art Collection« til Kunstmuseum Stuttgart og stillet til rådighed for det på permanent udlån.

Meget god stand. Indrammet bag glas.

Få foretaget en gratis vurdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 1.445