ELEKTRISK GUITAR, Gibson ES-175D, USA 1962.

3382803. ELEKTRISK GUITAR, Gibson ES-175D, USA 1962.

Soludbrud. Dobbelt humbuckers. Stall og gribebræt af jakaranda. Gibson hardcase med diverse snore, snor, værktøj og skulderrem. Serienummer 80169, stemplet på bagsiden af hovedet og på etiketten. Længde ca. 104 cm.
Herkomst: Har tilhørt Bo Nilsson, Helsingborgs Orkester Bosse Reinholds i 1960'erne og 80'erne.

Slid og beskadigelse. Krop med revne på den ene side. Fastgørelsesring til kontakter mangler. Plectrum beskyttelse mangler. Lakken med knitringer. Hardcover med slid og beskadigelse, håndtag mangler. Der ydes ingen funktionel garanti.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.380