Skotsk dolk 'Sgian Dubh'.

Skotsk dolk 'Sgian Dubh'.
3379755. Skotsk dolk 'Sgian Dubh'.

'Sgian Dubh' (sort dolk) er en traditionel skotsk kniv, også kendt som en „strømpedolk.“ Siden det 18. århundrede var Sgian Dubh en del af kiltudstyret fra Highland Scots. Det blev båret med forsiden nedad, da skotterne fik forbud mod at bære våben i henhold til afvæbningsloven.

Håndtaget er lavet af ibenholt træ, kronesætning og juvelimitation i enden, kappen er lavet af læderbeklædt træ. Metalbeslagene er lavet af sølvbelagt messing, bladet er enkeltkantet.

Kendetegn på skeden '? Y&T klokke C'

Længde ca. 19 cm, bredde ca. 3,5 cm.

Generelt tegn på slid, slid og ridser.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.478