337554. Skænk, Dalarna, almindelig mand, træ, kurbits, dateret 1797.
Tre låger og tre faste hylder indeni. På fire runde fødder. Aftageligt våbenskjold mærket Ano 1797.
Længde 120 cm.
Bredde 55 cm.
Samlet højde 223 cm.
Brugsslitage, beskadigelse, revne på skive, senere malet, senere tilføjet detaljer ovenpå kam, nybetrukket indvendigt, det ene ben løst (medfølger).
Nøgle/nøgler findes