PLESCH, ARPAD. Tusinder og en botanisk bog fra Arpad Plesch Collection. Bibliographie répertoire. Katalog Raisonné. Bruxelles, Arcade, 1973
4. (ca. 295x265 mm.). 520 sider med 34 fulde sider tipped-in farveillustrationer og monokrome illustrationer i tekst (fax).
Forlagets grønne klud med Arpad Pleschs bogplade af mørkerød læder forgyldt på uipper omslag, ryg med forgyldt titel, illustreret støvindpakning (nederst med riv i nedre kant) i en original noget slidt grøn kludkasse. Og lidt mere. 5 bind.
Dette er kataloget over Arpad Pleschs samling af botaniske bøger. auktioneret af Sotheby's i 1975-76 (Foundation for Botany), men kun 863 genstande blev så spredt.
Dette Plesch-katalog indeholder mange flere varer og beskrivelser. Mange af de ekstremt sjældne bøger blev købt af Robert de Belder, hvis samling også blev auktioneret af Sotheby's i 1987.
Et par flere består af: En storslået samling af botaniske bøger (Robert de Belders auktionskatalog, Sotheby's 1987, med prisliste); Det storslåede botaniske bibliotek fra Stiftung fur Botanik Vaduz Lichtenstein samlet af afdøde Arpad. Jeg plukker. I-III (Sotheby's auktionskatalog 1975-76, med prislister)
Herkomst: Olle Wallin (1934-2021), økonom, der begyndte sin professionelle karriere i den svenske handelsbank Svenska Handelsbanken, hvorefter han blev ansat i byggefirmaet Beijers, der arbejdede under Anders Wall.
Hans interesse for bøger og natur blev inspireret af hans forældre, både ivrige bogsamlere og interesserede i naturhistorie. Wallin begyndte at samle seriøst efter at have flyttet til Stockholm i 1970'erne, og besøgte ofte de mange antikvariske boghandlere samt deltog i auktionerne. Hans arbejde krævede også omfattende rejser, først og fremmest til det europæiske kontinent og USA, og han benyttede normalt lejligheden til at kombinere forretningsrejserne med besøg hos førende antikvariske boghandlere og auktionshuse. Mange af de mere vigtige og værdifulde værker i hans samling blev erhvervet ved disse lejligheder.
Vis tekst.
Vis tekst.