BIRGER KAIPIAINEN. SKÅL SKÅL.

BIRGER KAIPIAINEN. SKÅL SKÅL.
3354507. BIRGER KAIPIAINEN. SKÅL SKÅL.

Signeret under glasur „KAIPIAINEN ARABIA“, stentøj med iriserende glasur og malet og påført dekoration med pærer og vegetation, anden halvdel af det 20. århundrede, diameter 45 cm.

En påført frugt med mindre chips.

Kunstner/designer

Birger Kaipiainen (1915–1988)

Tema

Crafoord Curated

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Birger Kaipiainen (1915–1988)

Tema

Crafoord Curated

Antal besøg: 988