JACOB ANCKARSVÄRD. Frigør Dawit Isaak, "A Return" (efter Dr. ML King). Monogram signeret blæk tegning. Også signeret og dateret på verso 2013.
335357. JACOB ANCKARSVÄRD. Frigør Dawit Isaak, "A Return" (efter Dr. ML King). Monogram signeret blæk tegning. Også signeret og dateret på verso 2013.
"Min tegning er en hyldest til Dawit Isaak, hvor jeg forestiller mig hans modtagelse ved hjemkomsten. Jeg hentede inspiration til billedet fra et berømt foto af Martin Luther King" 24 x 16,5 cm.
Oramad.
Provenuet fra auktionen går direkte til en særlig konto oprettet for Dawit Isaak. Bemærk, at der ikke er nogen indkaldelsesprovision eller strejkegebyrer.
Oramad.