STOL og SØJLEBORD, nyrokokostil, første halvdel af det 20. århundrede.
331185. STOL og SØJLEBORD, nyrokokostil, første halvdel af det 20. århundrede.
Stol med fast polstret sæde med blomsterdekoration. Broderi omkring polstring. Sædehøjde 46 cm.
Søjlebord på firedelt ben. Udskåret indretning. Længde 73, bredde 50,5, højde 75,5 cm.
Brugsslitage, pletter, stødmærker, bord delvist senere malet, slidt polstring, noget vakkelvorn.