LARS TUNBJÖRK (1956-2015). Uden titel.

3303778. LARS TUNBJÖRK (1956-2015). Uden titel.

C-print, billed 28 x 35 cm. Stemplet Lars Tunbjörk a tergo.

HERKOMST:
Rune Hassner

Lars Tunbjörk (1956-2015) begyndte sin karriere som pressefotograf hos Borås Tidning i begyndelsen af 1970'erne. Han flyttede til sidst til Stockholm og fik opgaver for bl.a. Aftonbladet, Stockholms Tidningen og Dagens Arbeit. Tunbjörk fik sit store gennembrud som kunstner med billedserien „Landet men sig“ i begyndelsen af 1990'erne. Gennem dette fotoprojekt og bog blev han en af Sveriges mest berømte og populære fotografer. Tunbjörk skildrer resterne af folkhemmets Sverige; mennesker på campingpladser, indkøbscentre og stormagasiner. Midt i hverdagen og det igangværende liv. Billederne strammer det absurde og er fulde af humor og tristhed. Hans arbejde blev stildannende, og en „Tunbjörkare“ blev et koncept. Hans arbejde påvirkede vores vision og inspirerede filmskabere og fotografer over hele verden.

Tunbjörk skiftede projekter i Sverige med opgaver i udlandet, og han har bl.a. arbejdet for New Yorks Times, Time og Le Monde. Hans værker er blevet vist på udstillinger i Sverige, blandt andet på Moderna Museet, men også internationalt i Tokyo, Paris og New York.

Lidt gulnet. Uindrammet.

Tema

Contemporary Art Online

Få foretaget en gratis vurdering!

HERKOMST:
Rune Hassner

Lidt gulnet. Uindrammet.

Tema

Contemporary Art Online

Antal besøg: 2.343