ERNST THOMS. Bredt landskab med dale og landsbyer.
329619. ERNST THOMS. Bredt landskab med dale og landsbyer.
Ernst August Heinrich Thoms (13. november 1896 Nienburg - 11. maj 1983 Wietzen), populær repræsentant for den nye objektivitet i Hannover; i dette parti med en lille akvarel på papir, signeret nederst til højre og dateret 1942, indrammet i Berlin bar. mål ca. Ramme 28,5 x 22,5 cm, plade 21 x 15 cm.