328272. TØNDE, tin, 3 stk, 1700-/1800-tallet.
Tøndestemplet DE R4=1847, Kalmar, diameter 31 cm.
Rokoko tønde, utydeligt stempel, diameter 22 cm.
Tønde, glat, med våbenskjold, utydeligt stempel, diameter 17,5 cm.
Slitage, ridser, buler, skader, større løb med revner i randen.