KNORRING, SOFIA MARGARETA von. Fætterne. I-III. Stockholm, med Zacharias Haeggström, 1834.
8:o. 171 x 106 mm. 144; 126; 120 s. Let slidt moderne halvfransk bånd med blindpresset og guldudsmykket ryg, marmoreret bindingspapir og blæste snit. Ulrik Wachtmeisters underskrift på forsiden.
Første udgave af von Knorrings debut.
+ Axel, af forfatteren af The Cousins. I-III. Stockholm, med Zacharias Haeggström, 1836.
8:o.165 x 97 mm. 220; 197; (2), 183 s. Blindpresset grønt moderne globusbånd med guldudsmykket ryg. Lag plettet, delvist fugtfarvet.
+ Illusionerne. Stockholm, Zacharias Haeggström, 1836.
8:o. 172 x 100 mm. VIII, 291, (1) s. Sort moderne halvfransk bånd med guldudsmykket ryg, marmoreret bindingspapir og ditto snit. Små pletter.
+ Positionsparalleller. Tegnefilm af forfatteren af Cousinerna, Stockholm, Zacharias Haeggström, 1838.
8:o. 165 x 104 mm. 204; 216; 228 s. Nutt moderne halvfransk band. Fugtfarvet oprindeligt, et par små pletter.
+ Håb. En skildring af forfatteren af Fætterne. II-III (Bemærk! Den første del mangler). Jönköping, ved J. E. Lundstrøm & Comp., 1843.
8:o. 169 x 103 mm. (4), 436; (4), 455, (1 blank, 2) s. Lidt slidte grønne moderne semi-franske bånd med guldudsmykkede rygge. 2 bind.
+ Bref hjem, under en sommertur i 1846. Af forfatteren af The Cousins. Norrköping, Östlund & Berling, 1847.
8:o. 205 x 130 mm. 220, (2) s. Nutt moderne halvfransk band. Indlægslaget farvet og fugtighedsfyldt. Gustaf von Sydows underskrift, dateret Kalmar 1852, på forsiden.
+ Skizzer af forfatteren af The Cousins. Anden samling. Anden udgave. Göteborg, C. F. Arwidssons forlag, 1867.
8:o. 173 x 122 mm. 308 s. Lille nøddeagtig sort klorygrem med guldforet ryg og marmotrykt indbindingspapir. Stock plettet. Signatur på forsiden. C. H. F. Schwartz stempel og nummerering med blæk på titelarket.
I alle 8 bind.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), administrerende direktør og administrerende direktør i Stockholm Stadshus AB. Tidligere administrerende direktør for et par virksomheder i Stockholm by og i en periode aktiv i kommunalpolitik. Hans imponerende samling af bøger bestod for det meste af svensk litteratur fra det 17. til det 19. århundrede, men også mange andre vigtige værker med vægt på Sverige. Ifvarsson var meget interesseret i kulturhistorie og også en dedikeret og kyndig samler, hvilket afspejlede sig i hans omfattende bibliotek.
Se beskrivelse!
I alle 8 bind.
Se beskrivelse!