ELISABETH WARLING. Blomstrende hyldebær.

3279439. ELISABETH WARLING. Blomstrende hyldebær.

Akvarel på papir, 38 x 25 cm. Signeret E Warling.

Objektet er udstillet på Nybrogatan 32.

Auktionens akvarel er udført med lette, hurtige penselstrøg, der fremhæver de lyse hyldeblomstblomster. Det var i sin tid i Paris, at Elisabeth Warling kom i kontakt med impressionismen. Hun tager indtryk af det skitserede maleri og impressionisternes særlige forhold til lys og bevægelse. Denne nye er noget anderledes og langt mere spændende end det, der blev undervist på Kunstakademiet derhjemme i Stockholm.
Elisabeth Warlings værker blev optaget på betydningsfulde udstillinger som den nordiske udstilling i København i 1888, og hun var et af de navne, der repræsenterede Sverige på Baltikum Udstillingen i Malmø i 1914. I november året efter døde Warling, og en mindeudstilling af hendes kunst blev arrangeret af den svenske kunstnerforening i Kunstnerhuset i Stockholm i 1916. Under den svenske kunstnerforbunds udstilling på Liljevalchs i 1917 blev et mindre antal værker vist til hendes hukommelse.
Ligesom de fleste andre kvindelige malere omkring århundredeskiftet var Elisabeth Warlings produktion tilbageholdende.

For yderligere information, kontakt venligst amelie.axson.johnson@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Elisabeth Warling (1858–1915)

Tema

Female Artists

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Elisabeth Warling (1858–1915)

Tema

Female Artists

Antal besøg: 1.253