EMMANUEL VILLANIS. "L'otage", bronze, sign. Vilanis.

327802. EMMANUEL VILLANIS. "L'otage", bronze, sign. Vilanis.

Emmanuel Villanis (1858-1914) , "L'otage (gidsel)", sign.: E. Villanis, Art nouveau, brun patina, tabt voksteknik, bronzestativer på marmorsokkel.
Afbildet er en yndefuld ung kvinde bundet til en knækket træstamme. Hele det fangede landskab gennemarbejdes på en påfaldende følsom filigran-manér, den unge kvindes håbløse situation afspejles i udtrykket af den lukkede og afvisende øjengest.

Højde: 45 cm (med base) Emmanuel Villanis: født i Frankrig i 1858 som italiener, forældre fra Norditalien.
Villanis er uddannet på Accademia Albertina di Belle Arti i Torino. Hans vigtigste kreative periode på ca. Han tilbragte i Paris 1890 til sin død i 1914. Omkring 1900 støbte "Société des Bronzes de Paris" og "Eugen Blot" hans skulpturer, bl.a.
Han er kendt for det store antal af sine kvindebuster af højeste kvalitet. Hans kunstneriske stil kombinerer karakteristika fra jugendstil, flydende stoffer og bløde frisurer med de strenge former for klassisk antikken.
En af hans buster kan ses i Cafe Villanis i München.
Døde i Frankrig i 1914 som franskmand.

Dens specialitet ligger i at udtrykke essensen af kvinder og momentum: "La représentation de la femme, belle, jeune et aux proportions harmonieuses, caractérise l'œuvre de Villanis. Il l'a à chaque fois sculptée med et ovalt ansigt, des cheveux longs, des yeux en creux, un nez court et des lèvres pulpeuses.".

Meget god stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Meget god stand.

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 3.591