Georg Hoffmann, adelsmand, olie på panel, indrammet, signeret foran til højre forneden: gvG Hoffmann/Stuttgart.1889.
Motiv: Fipskægget adelsmand i sideprofil - i tøjstil fra 1800-tallet.
Georg Hoffmann: Stuttgart 1891 - 1975. Landskabs- og portrætmaler, grafiker. Studerede på Stuttgart Academy.