SKÅLE/FADE, LYSSTAKE og YDERFORING, 5 dele, bl.a. Stig Lindberg, Mari Simmulson og Carl-Harry Stålhane, Gustavsberg, Rörstrand og Upsala-Ekeby. Midten af det 20. århundrede.
327541. SKÅLE/FADE, LYSSTAKE og YDERFORING, 5 dele, bl.a. Stig Lindberg, Mari Simmulson og Carl-Harry Stålhane, Gustavsberg, Rörstrand og Upsala-Ekeby. Midten af det 20. århundrede.
3 skåle og underkopper, længde 16 - 31,7 cm.
1 lysestage, diameter 12,2 cm 1 ydre foring, højde 9,7 cm.
Almindelig Brugsslitage, skål "California" af Carl-Harry Stålhane med lidt misfarvning indeni og Lysestage af Karin Björquist med mindre kantafslag.