NACH PETER GHYCZY. Replika efter Peter Ghyczy, siddende æg med bord.

326893. NACH PETER GHYCZY. Replika efter Peter Ghyczy, siddende æg med bord.

Replika designet af den berømte designer Peter Ghyczy.

2x lænestole/siddeæg rød hård skal (plast)/betræk sort med motiv 1x rødt bord/aftagelig glasplade Materiale: plast og glas. Sædebetræk stof Peter Ghyczy tilhører den gruppe af designere, der har haft stor indflydelse på tysk design.
Han blev født i Budapest i 1940 og flygtede til Bonn efter undertrykkelsen af den ungarske opstand. Efter gymnasiet læste han arkitektur med fokus på bygningsteknik på det tekniske universitet i Aachen. Han blev assistent for den kendte arkitekt prof. Rudolf Steinbach og arbejdede på fakultetets plastinstitut. Han begyndte sin berømte karriere med et speciale om nye typer skolearkitektur.
I 1968 tiltrådte han en lederstilling hos Elastogran i Lemförde som freelancer, hvor han var ansvarlig for udviklingen af polyurethanprodukter. Her udviklede Peter Ghyczy adskillige innovative designs, der identificerer ham som en af de mest produktive designere i disse år.
I 1970, på et tidspunkt hvor plastikarkitektur i sig selv var en nyskabelse, åbnede også en bygning udelukkende af polyurethan her: Design Center. Den blev designet helt efter Ghyczys design.

Ghyczys internationale omdømme afspejles tidløst i én model: haveægget fra 1968, den første foldbare lænestol i designudviklingen.

DDR fik dette Ghyczy-design produceret af VEB-syntesefabrikken i Schwarzheide i Senftenberg. Det nøjagtige antal er ukendt. Som "Senftenberger-ægget" blev det et eftertragtet samlerobjekt på kunstscenen i slutningen af 1990'erne og blev ofte forkert omtalt som DDR-design.

Mål: Æg til at sidde (foldet): 84 x 75 x 37 cm (længde x bredde x højde) (udfoldet): 84 x 75 x 100 cm (længde x bredde x højde) Bord 70 x 70 x 40 cm (længde x bredde) x højde).

Rigtig god stand (næsten ny). Sædehængsler perfekt.
Glasplade og bordplade med lette brugsspor. Et smukt ensemble til ung moderne livsstil.

Få foretaget en gratis vurdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 2.928