Replika designet af den berømte designer Peter Ghyczy.
2x lænestole/siddeæg rød hård skal (plast)/betræk sort med motiv 1x rødt bord/aftagelig glasplade Materiale: plast og glas. Sædebetræk stof Peter Ghyczy tilhører den gruppe af designere, der har haft stor indflydelse på tysk design.
Han blev født i Budapest i 1940 og flygtede til Bonn efter undertrykkelsen af den ungarske opstand. Efter gymnasiet læste han arkitektur med fokus på bygningsteknik på det tekniske universitet i Aachen. Han blev assistent for den kendte arkitekt prof. Rudolf Steinbach og arbejdede på fakultetets plastinstitut. Han begyndte sin berømte karriere med et speciale om nye typer skolearkitektur.
I 1968 tiltrådte han en lederstilling hos Elastogran i Lemförde som freelancer, hvor han var ansvarlig for udviklingen af polyurethanprodukter. Her udviklede Peter Ghyczy adskillige innovative designs, der identificerer ham som en af de mest produktive designere i disse år.
I 1970, på et tidspunkt hvor plastikarkitektur i sig selv var en nyskabelse, åbnede også en bygning udelukkende af polyurethan her: Design Center. Den blev designet helt efter Ghyczys design.
Ghyczys internationale omdømme afspejles tidløst i én model: haveægget fra 1968, den første foldbare lænestol i designudviklingen.
DDR fik dette Ghyczy-design produceret af VEB-syntesefabrikken i Schwarzheide i Senftenberg. Det nøjagtige antal er ukendt. Som "Senftenberger-ægget" blev det et eftertragtet samlerobjekt på kunstscenen i slutningen af 1990'erne og blev ofte forkert omtalt som DDR-design.
Mål: Æg til at sidde (foldet): 84 x 75 x 37 cm (længde x bredde x højde) (udfoldet): 84 x 75 x 100 cm (længde x bredde x højde) Bord 70 x 70 x 40 cm (længde x bredde) x højde).
Rigtig god stand (næsten ny). Sædehængsler perfekt.
Glasplade og bordplade med lette brugsspor. Et smukt ensemble til ung moderne livsstil.