324568. HALSKÆDE og BROCHE, sølv, vægt ca 38 gram, Sverige og Danmark, 1900-tallet.
Halskæde med smykker, indvendig diameter ca 11,5 cm, sandsynligvis Hessonite i smykket, smykke stemplet VJ (Janson Guldvaru Ab Victor), Lindesberg, R9 (1967).
Halskædesmykker, stemplet FRA (NE Fra Solvsmedie), Naksov, 1944 - ?.
Broche, stemplet ALTON (Alton Guldvaru Ab) Falköping, 925 (Sterling), H10 (1982).
Originalt etui medfølger.
Brugsslitage.