324188. kiste med intarsia, art deco, dateret 1933, Arthur Karlström Möbelfabrik, Lysekil.
Kasse med fladt låg og indvendigt låg. Birk med intarsia-dekor, Adam og Eva-motiv og fineret dekoration. Højde 56, længde 135, bredde 50.
Slitage, ridser, skrammer, pletter.
Nøgle/nøgler findes