PETER OTTO HEIM. "Scene i Nymphenburg". Galant selskab af damer i salen.
324119. PETER OTTO HEIM. "Scene i Nymphenburg". Galant selskab af damer i salen.
Professor Peter Otto Heim (1896 Alberweiler - 1966 (1978?)) Stuttgart); i denne Lot et typisk maleri i den let impasto, legende stil, baseret på den franske stil. Motivet viser en gruppe damer i rokokokjoler foran et lysfyldt vindue i en stor sal. Signeret nederst til højre, dateret omkring 1960. mål ca. 47 x 47 cm, maleri 30 x 30 cm.