HEMBYGDSDRÄKT, 7 dele, "Medelpadsdräkten". 1900-tallet.

323953. HEMBYGDSDRÄKT, 7 dele, "Medelpadsdräkten". 1900-tallet.

Sweater, nederdel og vest. Beanie i blå silke med matchende blonder.

I løbet af det 19. århundrede havde Medelplad en stor tilstrømning af mennesker, og der har aldrig udviklet sig nogen lokal tøjstil.
Middelalderdragten er en rekonstruktion fra begyndelsen af 1900-tallet baseret på en kvindelig landdragt brugt i Torps sogn siden 1700-tallet”.

Brugsslitage.

Få foretaget en gratis vurdering!

Brugsslitage.

Antal besøg: 9.497