Masur birk og birk. Med pendul og to messingvægte. Indvendig etiket: Klocka Tidlösa, Fabrikant Lars Apelmo.
Mindre Brugsslitage, et nummer mangler på urskiven.
Carl Malmsten (1888–1972)