SABER, shamshir, Osmanniske Rige 18/1900-tallet.

3237682. SABER, shamshir, Osmanniske Rige 18/1900-tallet.

Osmannisk shamshir fra det 18/1900-århundrede med træhåndtag og messingkrydsbeskyttelse med blomsterdekorationer på vagt.
Bladet er 88 cm langt og 4 cm bredt, stemplet på bladet og med blomsterætsninger. Leveres uden skede.

God stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

God stand.

Antal besøg: 1.166