CARL FAGERLUND. Orrefors rød glaslampe, Sverige.

3237637. CARL FAGERLUND. Orrefors rød glaslampe, Sverige.

Rød glas bordlampe af Carl Fagerlund fra Orrefors glasværk. Signeret: "Orrefors, RD 1323".
Højde uden fatning: 30.5 cm
Højde med fatning: 36 cm.

Alders- og brugsslitage. Overfladeridser. Virkede på katalogiseringstidspunktet. Løst messing ved toppen af lampen. Ingen garanti for funktionaliteten.

Kunstner/designer

Carl Fagerlund (1915–2011)

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde uden fatning: 30.5 cm
Højde med fatning: 36 cm.

Kunstner/designer

Carl Fagerlund (1915–2011)

Antal besøg: 747