3237637. CARL FAGERLUND. Orrefors rød glaslampe, Sverige.
Rød glas bordlampe af Carl Fagerlund fra Orrefors glasværk. Signeret: "Orrefors, RD 1323".
Højde uden fatning: 30.5 cm
Højde med fatning: 36 cm.
Alders- og brugsslitage. Overfladeridser. Virkede på katalogiseringstidspunktet. Løst messing ved toppen af lampen. Ingen garanti for funktionaliteten.
Højde uden fatning: 30.5 cm
Højde med fatning: 36 cm.