MILOSLAVA VRBOVA. Forberedelse til danseundervisning. Hyldest til et stort forbillede.
323191. MILOSLAVA VRBOVA. Forberedelse til danseundervisning. Hyldest til et stort forbillede.
Marie (Miloslava) Vrbova-Stefkova (1909 - 1991, Tjekkiet) og Edgar Degas, komplet Hilaire Germain Edgar de Gas (19.07.1834 Paris - 27.09.1917 Paris); i dette lod en stor skildring af et motiv eller malestil, som han gjorde berømt; forberedelsen af balleteleverne i dansesalen. Unge ballerinaer klæder sig til øvelsen og laver strækøvelser. Stort format, olie på hardboard, malergrundens struktur genkendelig, udefineret signeret, skabt ca. 1970 mål ca. Ramme 142,5 x 93 x 5,5 cm, maleri 125,5 x 75,5 cm.