323057. LÆNESTOLE, et par, begyndelsen af det 20. århundrede.
Et par lænestole i grøngrå fløjl med svungne bagbukkeben, forben i drejet træ med hjulskiver.
Bredde 47 cm.
Sædehøjde 44 cm.
Total højde 94,5 cm.
Brugsslitage, senere polstring, pletter, hvoraf den ene har en større plet.