JOAN RIERA FERRARI. Ingen titel.

3227474. JOAN RIERA FERRARI. Ingen titel.

Litografi
Signeret, dateret 1988 og nummereret 224/225
50x32,8 cm

Joan Riera Ferrari, født på Mallorca i 1942 og døde i 2017, studerede kunst i Barcelona og vendte tilbage til Mallorca i 1967. I løbet af 80'erne deltog han i ARCO, skabte fremragende serier som Mallorca og Roques og udforskede temaer som tid og kampen mellem hav og klippe.

I det nye årtusinde samarbejdede han med gallerier på Mallorca og Barcelona, holdt retrospektive udstillinger og udforskede nye teknikker. Hans kunstneriske arv omfatter temaer som tidens gang, guddommelig og jordisk dualitet og fascinationen for kampen mellem hav og klippe. Joan Riera Ferrari efterlod et mangefacetteret præg på kunstverdenen.

I god stand.

Nej, betales af sælger

Få foretaget en gratis vurdering!

Litografi
50x32,8 cm

I god stand.

Nej, betales af sælger

Antal besøg: 533