klædt i blå denim. Mål hver pude 87x87 cm, rygpude 28x87 cm.
Historie: Betrukket med denimblåt denimstof var TAJT et ungdommeligt blødt møbel, der passede perfekt til tidens afslappede idealer. Det var en kombination af sidde-, hvile- og liggemøbler, der bestod af to fjerpuder, der målte 90×90 cm og 18 cm tykke. Fanerne blev sat sammen med læderknapper i læderbånd. Lægger man dem oven på hinanden, fik man en siddehøjde på 36 cm. De kan også placeres ved siden af hinanden for at danne en enkelt madras. TAJT inkluderede også en rullepude med en forkromet rørramme, der kunne låses for at holde puden på plads.
Det innovative møbel er designet af designeren Gillis Lundgren. TAJT modtog den hæderlige omtale på katalogets omslag fra 1973 og blev præsenteret i entusiastiske vendinger: "En invitation til den bløde, smukke verden, hvor mennesker og møbler socialiserer sig i et nemt, ukonventionelt og statusfrit miljø. Helt nye og festlige møbler til 225 godt brugte kroner. […] TAJT er en sjov og spændende blød ting. En lænestol, en seng, en slags forlovede sofa. […] Stress ned i TAJT, lyt til musik i TAJT, se tv i TAJT!” Tekst fra Ikeamuseum.
Brugsslitage.
Brugsslitage.