ERIK HAAMER. „Tredje uge, Soome tuuslar“.

3216290. ERIK HAAMER. „Tredje uge, Soome tuuslar“.

Trækulstegning 50 x 40,7 cm. Signeret Haamer.

Illustration til Kalevipoeg af Friedrich Reinhold Kreutzwald.

HERKOMST
Kunstnerens familie.

The lot is on viewing at Nybrogatan 32.

Gulet, rester af båndmontering på forsiden og bagsiden af bladet, huller i bladets kanter. Ikke indrammet.

Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.

Kunstner/designer

Erik Haamer (1908–1994)

Tema

Erik Haamer, drawings for Kalevipoeg

Få foretaget en gratis vurdering!

HERKOMST
Kunstnerens familie.

Kunstner/designer

Erik Haamer (1908–1994)

Tema

Antal besøg: 1.215