3216290. ERIK HAAMER. „Tredje uge, Soome tuuslar“.
Trækulstegning 50 x 40,7 cm. Signeret Haamer.
Illustration til Kalevipoeg af Friedrich Reinhold Kreutzwald.
HERKOMST
Kunstnerens familie.
The lot is on viewing at Nybrogatan 32.
Gulet, rester af båndmontering på forsiden og bagsiden af bladet, huller i bladets kanter. Ikke indrammet.
Hvis du har spørgsmål, bedes du kontakte lisa.mejeritcher@auktionsverket.se.
Erik Haamer (1908–1994)
Erik Haamer, drawings for Kalevipoeg