FRIEDRICH PERLBERG. Stormfuld surf på Skotlands kyst.

321361. FRIEDRICH PERLBERG. Stormfuld surf på Skotlands kyst.

Friedrich Perlberg (24/04/1848 Nürnberg - 14/02/1921 München); i dette parti et lille værk på pap, signeret F. Perlberg nederst til venstre. Motivet viser en stormfuld brænding på den skotske kyst, med en håndskrevet inskription på bagsiden. Farvepaletten af visningen ved fuldmåne består hovedsageligt af mørkeblå toner, sort og hvid. Dateres til slutningen af det 19. århundrede, præsenteret i den originale ramme. mål ca. Ramme 38 x 26,5 x 5,5 cm / maleri 23 x 11,5 cm.

God stand. Ramme let stødt.

Få foretaget en gratis vurdering!

God stand. Ramme let stødt.

Antal besøg: 1.469