GUGLIELMO BRACONY. kvindelig nøgen. Art Nouveau skulptur.
321233. GUGLIELMO BRACONY. kvindelig nøgen. Art Nouveau skulptur.
Guglielmo Giovanni Giacinto Bracony (1828 - 1931, Italien); i dette parti en alabastskulptur, der allerede er optrådt på auktioner under titlen "Ung kvinde ved kilden". Figuren viser en ung afklædt kvinde, en nøgen kvinde lænet op ad en sten. Dateret omkring 1890, signeret G. Bracony på basen. mål ca. H 32,5 x B 22,5 x D 20 cm.
Delvist restaureret og limet. Urent fundet tilstand.