TOR BJURSTRÖM. Olie på lærred, signeret.

3204272. TOR BJURSTRÖM. Olie på lærred, signeret.

Stilleben med blomster og æbler.
Billedmål ca. 66x59 cm.

Tor Bjurström var den person, der kom til at spille en vigtig rolle i udviklingen af Göteborgs skolorisme. Han tog til Paris i 1908 og var elev af Matisse. Han var med i udstillingen, som De Unga havde i 1910, en udstilling, der tog landets kunstentusiaster med storm. Derefter flyttede han til Göteborg, hvor landskabet blev en stor inspirationskilde. I 1920 blev han overintendent på Göteborgs Museum og Tegneskole, der senere blev Valand. Har været der indtil 1929 og påvirket eleverne til at bruge farven på en ny måde. Det var i denne periode, at det, vi kalder Göteborg-lærde, gik til Valand. Tor Bjurström var således en stor del af de koloristiske strømme, der udviklede sig i Göteborg og den fjerne vestkyst i løbet af 1920'erne.

Almindelig Overfladeslitage.

Kunstner/designer

Tor Bjurström (1888–1966)

Tema

Gothenburg Painting

Få foretaget en gratis vurdering!

Billedmål ca. 66x59 cm.

Almindelig Overfladeslitage.

Kunstner/designer

Tor Bjurström (1888–1966)

Tema

Gothenburg Painting

Antal besøg: 1.471