ERNST TANNERT. "Nederrhinlandskab", skilt. E Tannert, omkring 1900.

320271. ERNST TANNERT. "Nederrhinlandskab", skilt. E Tannert, omkring 1900.

Ernest Tannert. "Nederrhinlandskab", omkring 1900, Signeret forrest til venstre (E. Tannert), Olie på lærred Mål: 70 x 94 cm (højde x bredde) Ernst Tannert (*1865 i Düsseldorf), Düsseldorf figur, dyre- og landskabsmaler, 1888 - 1894 Studier ved AK Düsseldorf, blandt andet under Eugen Dücker.

Meget god stand. indrammet.

Få foretaget en gratis vurdering!

Meget god stand. indrammet.

Auktionshaus von Brühl
Antal besøg: 5.520