ALBIN DÖBRICH FÜR ROSENTHAL. Springrytter, jockey til hest. Farvet udgave af 1950'erne.
319986. ALBIN DÖBRICH FÜR ROSENTHAL. Springrytter, jockey til hest. Farvet udgave af 1950'erne.
Albin Döbrich (1872 Sonneberg - 1945 Wien); i dette Lot en polykrom udgave af hans figurgruppe Jockey med hest. Porcelænsfiguren er signeret med Döbrich på bunden, grønt bundmærke nedenunder. mål ca. 29x24x10,5 cm.
Trensen er tilføjet og en del mangler. Ud over godt. Urent fundet tilstand.